Reishi Mantarı

09.10.2022Ganoderma

Reishi Mantarı Kullanmanız İçin Çok Sebep Var

Reishi mantarı veya kırmızı reishi mantarı olarak bilinen tıbbi adıyla Ganoderma Lucidum  bir çok dilde farklı isimlerle anılmış eski çağlarda İmmortality Mushroom (Ölümsüzlük Mantarı) olarak adlandırılmıştır.Reishi mantarı ve altında 20 civarında kapsül

Reishi mantarı, geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanıldığı bilinen en eski mantar türüdür ve eski Çin imparatorları tarafından “The Miraculous Of Herbs” yani “Bitkilerin Mucizevi Kralı” adıyla taçlandırılmıştır. 4000 yıldan beri uzak doğuda bir çok rahatsızlığa karşı etkinliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi etkisiyle uzun ve sağlıklı yaşamın şartı olarak kabul görmüştür.

Ancak doğada çok nadir olarak bulunabilen Reishi halk tarafından kullanılması yasaklandığı için asırlar boyunca yalnızca Çin hanedanına mensup imtiyazlı kişilerce kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sonunda belirlenen yararlı etkileri nedeni ile Batı dünyasında da kabul gören ve kullanımı gittikçe artan tıbbi bir mantar olan Ganoderma Lucidum ağaç gövdesinde yetiştiği için odunsu bir yapıda olması ve içerdiği ganoderik asitten dolayı son derece acı olması nedeniyle yemek olarak tüketilmesi mümkün değildir. İçeriğindeki 400 den fazla biyoaktif maddeden yararlanmak için özel bir teknoloji ile işlemden geçirilerek sindirilebilir hale getirilmesi gerekmektedir. Kırmızı reishi mantarının piyasada ticari anlamda pek çok çeşidi bulunmaktadır. Gano Excel firması gıda takviyesi, kahve, çay, çikolata, sabun, diş macunu gibi ürünler şeklinde piyasaya sunaktadır.